Menopauza – cesta do pekel nebo do nebe?

13.10. 2021678x0 Komentářů

Když mi ve 47 letech začala vynechávat menstruace, vůbec mě nenapadlo, že by se mohlo jednat o začínající přechod. Byla jsem přece ještě mladá a cvičila jsem už 3 roky hormonální jógovou terapii pro ženy podle Dinah Rodrigues.

Taky jsem se právě chystala na závěrečnou zkoušku na jógovou lektorku. Celé to studium hathajógy a psaní závěrečné práce mě dost vyčerpávalo. V noci ze spaní jsem mumlala názvy jógových pozic v sanskrtu a manžel mě pak jedno ráno sdělil, že se o mě začíná bát.  Přičítala jsem nepravidelnost menstruace velkému stresu. Chtěla jsem se stát certifikovanou lektorkou hormonální jógové terapie, a tak jsem se lektorkou hathajógy prostě musela stát. Ať to stojí, co to stojí.

S kamarádkami, které se mnou studovaly hathajógu a také měly menstruační cykly rozházené, jsme se utvrzovaly v tom, že je to přece stresem.

Po složení zkoušek se můj menstruační cyklus znovu stabilizoval, a tak jsem na tu nepravidelnost zapomněla. 

Padesátka na krku

Blížila se mi padesátka. Menstruace znovu začala vynechávat. Tak to jsem tušila, že už neokecám. Že je to ono.

MENOPAUZA.

Ten strašák, kterého jsem se bála. Doufala jsem, že menstruace po pár měsících zase přijde. Při pravidelné gynekologické prohlídce mi paní doktorka při vyšetření ultrazvukem sdělila, že moje reprodukční orgány jsou v klidu. A že už nemám čekat další menstruaci.

Zaskočilo mě to. Jak to?  Moje mamka šla přece do přechodu až v 55 letech?!

Začala jsem se cítit divně. Přišlo to tak nějak nepozorovaně. Plíživě.

Po nějakém čase jsem si uvědomila, že se tak cítit nechci a začala jsem zkoumat o co jde. A světe div se. Cítila jsem se stará. Bála jsem se, co se mnou bude dál. 

Na internetu a v časopisech , když se hovořilo o menopauze, všude byly bělovlasé paní, hádala bych jim tak 70 let, a usmívaly se.  Tak to teda nebyl můj případ.

„O co tady k čertu jde?“ Ptala jsem se sama sebe.

Menopauza je přechod od jednoho způsobu bytí k druhému. Vnímám to tak, že Matka příroda po menopauze ženu odmění za to, že předala život dál

Hledání pravdy

Pomalu mi začalo svítat.

Menopauza je především PŘECHOD.

V případě menopauzy přecházíme z plodné fáze života do stavu bytí, když již nemůžeme rodit fyzické děti.

Proč to píšu tak kostrbatě?  Protože podle mě nepřicházíme o svou plodnost. Přicházíme pouze o možnost rodit fyzické děti. Naše kapacita „rodit“ projekty, knihy nebo svůj šťastný život se však násobí.

JAK TO? 

Menopauzu mám za sebou. A pár let bez menstruace, kdy moje schopnost tvořit neskutečně vzrostla.

Menopauza je přechod od jednoho způsobu bytí k druhému. Vnímám to tak, že Matka příroda po menopauze ženu odmění za to, že předala život dál. Že žena obětovala své tělo a pohodlí a 9 měsíců nosila dítě pod srdcem. Pak ho porodila, vychovala a propustila z hnízda. To vše jsou procesy, které přináší bolest i radost. A stojí hodně energie.

Máme to, dámy, za ODMĚNU.

Pozoruju, že:

  • moje schopnost léčit sebe sama roste
  • moje schopnost milovat i nenávidět se zvětšuje
  • moje citlivost se zvyšuje
  • moje životní moudrost se prohlubuje

Vlastně jsem o to zas tolik nestála.

Je to cesta.

Jinudy jít nelze.

Vnímám, že tam někde už se blíží KONEČNÁ stanice.

A to mě osvobozuje. 

A dává křídla.

Učím se létat.

Co vy?

Radka vystudovala ekonomii na VŠE v Praze a do svých 50 let pracovala v bankovnictví. V průběhu své menopauzy potkala hormonální jógovou terapii podle Dinah Rodrigues. Byla tak nadšená účinky této holistické omlazovací metody, že se po 4 letech jejího cvičení rekvalifikovala na lektorku.

Radka hormonální jógu cvičí 8 let, a i díky ní žije Šťastnou menopauzu. Je průvodkyní žen v menopauze a pomáhá jim bezpečně přes přechod. Je to přechod od péče o děti k péči o sebe. Podporovat ženy v menopauze vnímá jako své poslání a inspiruje je, aby i ony žily svůj život ve zdraví a s radostí.  Aby byly samy sebou.

Radka oslovuje i ženy před menopauzou. Říká jim: „Na menopauzu se můžete dopředu připravit a pak ji vědomě prožít jako svou klíčovou životní transformaci.“

https://stastnamenopauza.cz/
https://hormony-joga.cz/
https://radkakolinova.cz/
Facebook
Youtube

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů