Porodní prostor

30.5. 2021436x0 Komentářů

Porodní prostor, tedy místo, v němž žena rodí, je aspekt porodu, který se u nás často stále opomíná. Na průběh porodu přitom může mít zásadní vliv. Co všechno bychom měli při nastavování tohoto prostředí zvážit a na co nezapomenout?

Porod představuje pro převážnou většinu žen jednu z nejintenzivnějších životních zkušeností. Proto je důležité, aby se v prostoru, kde se tento proces odehrává, žena cítila v klidu a v bezpečí.

Novozélandská doktorka Sarah Buckley vysvětluje: „Aby se mohly hormony potřebné pro porod projevit, vyžaduje to specifické podmínky: rodička se musí cítit v soukromí, v bezpečí a nepozorovaná. Tuto základní potřebu uznávají tradiční systémy mateřské péče, které upřednostňují emoční pohodu rodící ženy a zajišťují, že je o ni postaráno na důvěryhodném místě s asistenty, které zná a věří jim.

Díky těmto faktorům se cítí klidně a uvolněně a její hladina adrenalinu je na nízké úrovni. Pokud naopak žena při porodu necítí dostatek bezpečí a soukromí, do krve se jí uvolní více adrenalinu, což celý proces zpomalí a sníží přívod krve a kyslíku k dítěti.“

Tomu může pomoci zejména přítmí a dostatek pohodlí i tepla. Chybět by nemělo ani praktické vybavení, které většinou není drahé, zároveň však může celý proces značně usnadnit.

Sem můžeme zařadit například různé šátky a lana, na něž se může žena zavěsit, dále nafukovací sedací balón či pytel a pochopitelně také pohodlnou a dostatečně velkou postel.

Je dobré, když prostor umožňuje i přístup k vodě, která rovněž může rodičce zejména v závěrečných fázích porodu značně ulevit. Já osobně volím nejraději vanu, kde se dá dobře regulovat teplota vody. Nicméně svůj úkol splní i porodní bazének či sprcha. 

V porodním prostoru je důležité dbát nejen na atmosféru a vybavení, ale také na to, kdo do něj vstupuje. Žena by se určitě během celého procesu měla cítit nerušeně a měla by být obklopená pouze lidmi, jimž důvěřuje a u nichž podvědomě cítí, že jí dokáží být spolehlivou oporou.

To totiž znásobí její pocit bezpečí a zároveň podpoří vylučování hormonů, které jsou důležité pro hladký průběh porodu. V neposlední řadě také většinou platí, že čím méně lidí se porodu účastní, tím lépe. Nemusí to být však samozřejmě pravidlem.

Můj vlastní porod

Co se týká mého vlastního porodu, toužila jsem po tom, aby mé dítě přišlo na svět na krásném a voňavém místě, v němž se oba budeme cítit příjemně.

Snažila jsem se tedy, aby mi můj domeček, který jsem si pro tento účel vybavila, vyhovoval nejen z hlediska praktického, ale i estetického. Kromě nezbytných pomůcek, které už zmiňuji výše, v něm tedy zároveň nechyběly květiny, ozdobený oltář ani překrásná tapiserie s podmořským světem, kterou jsem si pověsila přímo proti vaně.

Do domku měla zároveň přístup pouze porodní asistentka, můj partner a několik málo dalších lidí, kteří jsou mi velmi blízcí. Právě to mi dodalo opravdový pocit soukromí a bezpečí. 

Každá z nás je pochopitelně individuální, tudíž i naše představy o ideálním porodním prostředí se od sebe více či méně liší. Nicméně zmiňované soukromí, přítmí, praktická vybavenost a pocit bezpečí jsou klíčové pro každou rodičku, ať už se rozhodne porod absolvovat doma, v porodním domě či v porodnici.

Právě splnění těchto podmínek totiž zaručuje, že porod proběhne tím nejefektivnějším možným způsobem. 

Tipy:

🌼Porodní oltář

Pro mne osobně hraje důležitou roli v porodním prostoru OLTÁŘ, což je místo, k němuž můžu vzhlížet ve chvíli, kdy potřebuji podporu. Na svém porodním oltáři mám samozřejmě různé náboženské malby, například kojící Panenku Marii (z mléčného grotto v Betlemu) nebo svatou rodinu. Jsou tam také různé symbolické předměty, které souvisí například s mým partnerským vztahem i s mateřstvím jako takovým.

V neposlední řadě si tam ráda přidávám i vtipné, odlehčující drobnosti. Na oltáři při porodu mého posledního syna proto ležel i takzvaný porodní citron. Dostala jsem ho v Chorvatsku od jednoho námořníka s tím, že jde o tradici. Pokud prý má žena velmi silné stahy, mačká citron, což jí přináší úlevu.

Nevím, zda-li to ten muž na místě vymyslel, nebo jde skutečně o zvyk. Nicméně tento kousek ovoce hrdě ležel na oltáři a čekal na svou chvíli. Avšak vzhledem k tomu, že jsem silnější stahy měla opravdu jen velmi krátce, na něj nakonec nedošlo. 

Speciální místo na oltáři tedy mohou mít i předměty, které nám někdo daroval. Často sem patří například i věci z předporodního rituálu – náramky či náhrdelníky složené z různých kamínků nebo korálků od našich blízkých či od žen, které nám v rámci obřadu vyjádřily svou podporu.

Tyto osobní a symbolické předměty mi zejména v náročných chvílích porodu mohou pomoct k uvědomění, že mám kolem sebe kruh lidí, kteří mě milují, kteří mi fandí a jež se společně se mou těší na miminko. 

🌺 Krása

Na závěr porodu většinou vnímáme pouze pár desítek centimetrů kolem sebe. Nicméně během přípravy na porod a během těch dlouhých hodin, kdy se v první době porodní čípek pomalu natahuje na hlavičku dítěte, bývá pro ženu často velmi důležité mít pocit, že prostor, do něhož porodí, je krásný.

Může se to zdát jako malichernost. Na druhou stranu se vlastně jedná o velmi přirozenou touhu, aby naše děťátko jako první spatřilo na světě jen to nejhezčí. Tento instinkt se ostatně často projevuje už před porodem jako takzvané „hnízdění“. Už tehdy může ženu iritovat kdokoli, kdo vstupuje do jejího prostoru se špinavými botami či zmatenými myšlenkami.

Proto je třeba, aby byl její porodní koutek či pokoj nejen čistý, pohodlný a praktický, ale také krásný.

Minimálně já tuto přirozenou touhu přivést své dítě do hezkého prostředí ráda ctím. Právě proto jsem si v rámci možností dopřála, abych ve svém porodním prostoru měla něco, co mě vyloženě těší.

To jsou pro mě v první řadě KVĚTINY, samozřejmě pokud možno takové, které moc intenzivně nevoní.

Zároveň jsem si zeď proti vaně tentokrát vyzdobila nádhernou tapiserií od úžasné umělkyně Andrey Vytlačilové. Díky tomu jsem mohla téměř během celého porodu sledovat obraz plný květin a určitého surrealistického pojetí podmořského světa, korunovaný žralokem.

Toto zvíře sice může na někoho působit téměř brutálně, v naší rodině je však primárně asociováno s vtipnou písničkou Baby shark. Tento tvor mě tedy vizuálně provázel i v těch nejintenzivnějších fázích porodu, samozřejmě kromě láskyplného pohledu a doteku porodní asistentky.

Věřím, že občas právě i tyto drobnosti, pokud máme chuť a potřebu je řešit, nám mohou během náročných chvil porodu dodat trochu humoru i sil.

Lilia Khousnoutdinova

www.lilia.cz
www.cestaextaze.cz

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů