moje menarche

Moje menarche – jaká nebyla, ale mohla být…

První menstruace. Oslava plodnosti. Den, kdy se dívka promění v ženu. Den, kdy je poprvé přijata do červeného stanu, aby mohla naslouchat moudrosti svých pramatek. První den dlouhé červené cesty jejího plodného života. Kdybych si mohla tento den zpětně vysnít, jak by vypadala moje červená oslava?

Celý článek
avalon

Co je to ten Avalon?

Co je vlastně ten Avalon? Fyzické místo, nebo jen legenda? Bájný ostrov opředený mnoha legendami, kde je možné cokoliv? Podle tradice právě zde odpočívá Král Artuš a čeká na den, kdy bude povolán zpět, aby pokračoval v hledání sv. Grálu. Avalon je zvláštní místo, V posledních desetiletích se stal pohanskou meccou Anglie.

Celý článek
menstruace

Příběh o menstruaci

Jak se to vlastně stalo? Že tak prazákladní, přirozený proces, primární symbol plodnosti, se stal tabu? Jak se to mohlo stát? Že plodná krev, posvátná krev se stala špinavou krví? Kam může vést fakt, že dnes v naší emancipované společnosti my feministky, ředitelky a manažerky nadšeně saháme po tamponech a ibalginech, abychom se schovaly před přirozeností vlastního těla?

Celý článek
partner u porodu

Partner u porodu

V dnešní době je téměř automaticky předpokládáno, že by muž měl být u porodu. Považuje se to za projev lásky vůči jeho ženě, téměř za povinnost. Zároveň však mnoho odborníků, v čele s Michelem Odentem, varují před přítomností mužů v tomto velice intimním ženském poli.

Celý článek
pouť po Bhútánu

Jak jsem vedla pouť po Bhútánu

Když je ticho, slyším sama sebe. Je zde ticho, minimální hluk, překrásné hory v pozadí. A možná nejčistší vzduch na světě (díky horám a vládě “posedlé” ekologii). Jak často se však ticha bojíme? Co nechceme uslyšet uvnitř nás?

Celý článek
hodná holka, nebo mrcha

Hodná holka, nebo mrcha?

Mnohdy slyším, když ona je tak hodná, nebo "řekl mi, že jsem moc hodná a byl konec". Opravdu jsou vztahy stále o tom, že je žena buď MOC hodná a nebo mrcha, která má všechno?

Celý článek
porod doma

Porod doma: co fakt nedokážu pochopit

V průběhu příprav na domácí porod jsme se ani jednou nepotkali s překvapenou, natož s negativní reakcí. Jak je to možné? Asi díky tomu, že jsme byli ve Velké Británii. Ale jak je možné, že to, co se v Británii považuje za běžnou a zodpovědnou volbu, je u nás v Čechách stále v lepším případě kontroverze?

Celý článek
rituály

Rituály: Inspirace a nápady

Rituál je pozastavení se, vědomé vytvoření posvátného prostoru a jasného záměru, uctění mezníků na naší cestě. Může dodat jasnost a jistotu, vytvořit prostor pro uvolnění potlačených emocí, upevnit, nebo v úctě rozvázat svazek. Osobně cítím, že rituály dodávají sebeúctu. Když uctíváme vlastní cestu, uctíváme sebe a uctíváme život.

Celý článek
umíš si říct o pomoc

Umíš si říct o pomoc?

Nedávno jsem byla na setkání pomáhajících organizací. Jedním z témat bylo, co je jednodušší. Pomoci druhému, nebo si sám o pomoc říct? Věřili byste, že skoro všechny ruce, které se zvedly byly pro první variantu? Dokážou pomoci druhému, ale sami si o pomoc říci neumí. Připomíná vám to někoho?

Celý článek
placenta

Placenta – co nás v ČR zatím nenapadlo

Když jsem poprvé četla na internetu návod, jak si připravit placentový shake, smála jsem se a trochu se mi i zvedal žaludek. Celou cestu domů jsme s manželem vtipkovali o tom, jak z mojí placenty udělá steak...

Celý článek