Bonding

21.2. 2023310x0 Komentářů

Porod je sám o sobě zázrak. V tomto čláku se budeme věnovat poporodnímu emočnímu zázraku, jedinečnému momentu, když jste se svým děťátkem kůži na kůži a podíváte se mu poprvé do očí. Bonding – utváření vazby mezi maminkou a dítětem v prvních chvílích života – je velmi důležitá součást třetí doby porodní.

Prosím, nerušit

Poporodní bonding – vytváření pouta mezi matkou (popř. i tatínkem) a miminkem – je naprosto klíčový a neopakovatelný proces, který se odehrává těsně po porodu během minimálně dvou „zlatých hodin“. Právě proto je nesmírně důležitý nerušený průběh těchto chvil, aby se členové rodiny mohli soustředit jen jeden na druhého a být spolu.

poporodní bonding

Odehrává se bezprostředně po porodu, kdy je dítě položeno na maminku, případně na tatínka, například na hruď. Optimálně by mělo spočinout na nahé kůži, přikryté například bondingovou dečkou.

Jde o proces, který je až primitivně přirozený, ale zároveň se jedná o klíčové okamžiky.

Přínosy na všech stranách

Pro matku je bonding důležitý, protože dítě, které jí leží na hrudi, stimuluje další vylučování hormonů, které pomohou zdravému a efektivnímu porodu placenty, podpoří kojení a navíc přirozeně způsobí ohromnou vlnu euforie a zamilování se do děťátka. To poslední se do velké míry týká i muže, otce, jenž je u procesu přítomný.

bonding

I pro dítě má bonding velký přínos. Za prvé ve smyslu určitého emočního komfortu, neboť je stále s mámou – slyší její hlas i tep srdce, bude se cítit v klidu a bezpečí. Pokud je dítě podchlazené, maminčina hruď ho přirozeně zahřeje.

Zároveň leží blízko prsou, tím pádem se může spustit přirozený reflex, že si samo najde bradavku a poté se přisaje.

Ten neskutečný zázrak přírody, když se tohle stane, je velmi krásné pozorovat.

Navíc ale dítě, které se narodí ze sterilního prostředí, má být kolonizováno příznivými bakteriemi, tudíž takovými, které pochází od blízkého člověka, ideálně od matky, otce či následně jiného rodinného příslušníka.

Tento proces ostatně velmi detailně rozebírá například francouzský porodník Michel Odent. Pokud se vše podaří, jak má, dítě získává celoživotní dobrý základ pro imunitu i pro trávicí systém.

Porod celé rodiny

Kromě fyziologických technikálií se pochopitelně jedná o nezapomenutelné a vrcholné momenty plné lásky, euforie, dojetí, u nichž můžeme prožívat velmi silné emoce. Rodí se totiž nejen dítě, ale také žena i muž do nových rolí a vlastně celá rodinná jednotka. I když už partneři mají starší děti, rodina se rozšiřuje do nové podoby. A právě pro tento zrod vzájemné harmonie, lásky a odhodlání o sebe navzájem pečovat jsou první hodiny po porodu klíčové.

Proto je také tak důležité, aby pokud jen možno, byla vždy nová rodina v tomto důležitém procesu bondingu maximálně podpořena.

bonding lilia

Bonding podporují stejné podmínky jako samotný porod, tudíž přítmí, nerušení, teplo, soukromí a pocit bezpečí. Osobně jsem měla to štěstí, že u všech svých porodů včetně toho prvního, který skončil v porodnici, jsem mohla nerušený dvouhodinový bonding zažít v plné míře. Z vlastní zkušenosti tedy mohu říct, že je těžké popsat slovy emocionální vlnu a zároveň i obrovskou katarzi, která se během tohoto krátkého času může odehrát. 

Narozením nového tvorečka se obrací celý svět vzhůru nohama a zároveň se někde z hloubi duše rodí láska, která se zdá být svou obrovskou intenzitou všemocná.

Význam třetí doby porodní

Pokud vás zajímá odbornější stránka týkající se třetí doby porodní, vřele doporučuji tento článek doktorky Sarah Buckley, který procesy odehrávající se v této fázi detailně vysvětluje. Pro inspiraci uvádím krátký citát:

„Klíčovou rolí porodních asistentek je v současnosti zajistit, aby byly savčí instinkty ženy během těhotenství, porodu i po něm ctěny a chráněny. Zajištění nerušeného a nepřerušovaného kontaktu mezi matkou a dítětem po narození, přizpůsobení teploty v pokoji třesoucí se matce, umožnění kontaktu kůže na kůži i kojení a ponechání dítěte u matky –
to všechno jsou rozumné, intuitivní a bezpečné praktiky, které pomáhají synchronizovat naše hormonální systémy s naším genetickým plánem, což dává oběma rodičům maximální úspěch a potěšení v jejich rozhodující funkci výchovy dětí.“

Pro více informací

Měla jsem velkou čest doprovázet desítky žen (i mužů) na cestě těhotenství a porodu. Dnes „provázím“ virtuálně skrze online program předporodní přípravy Ecstatic mama 💗
Moje první dvě knihy Ženské příběhy 1 a 2 se skládají zejména z příběhů těhotenství, porodu a mateřství. Novodobé ženské rituály byla nejspíš první kniha v češtině, která detailně popisovala, jak uspořádat předporodní a poporodní rituál. Přeložila jsem film Birth As We Know It, najdete jej s českými titulky pod názvem Porod, jak jej známe. Více informací o porodech se můžete dozvědět také z rozhovorů s odborníky – každý čtvrtek vychází nový na #mamamtalks.

Z českých webových stránek mohu doporučit stránky porodních asistentek UNIPA a festival Respekt k porodu.

Lilia Khousnoutdinova

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů