Císařovnám

10.5. 2023319x1 Komentář

Císařským porodem u nás přichází na svět každé čtvrté miminko. Velká břišní operace, při které je postupně narušeno šest vrstev tkání a která po sobě zanechává velkou jizvu na břiše, se mnoha žen dotkne hned několikrát. Jen v roce 2022 se v České republice událo 25 803 císařských řezů (25,7 % ze všech porodů). 

Je s podivem, že ani při takových číslech jsme se ho stále nenaučili dělat tak, aby z něj všichni zúčastnění měli co možná nejvíce pozitivní zážitek. V Česku neexistují plošně uznávané a využívané standardy, každá porodnice k císařskému řezu přistupuje trochu jinak. I proto se porodní zážitky diametrálně liší. 

Proč se císařské řezy dějí?

Důvodů, proč těhotenství ukončit císařským řezem, je mnoho a s postupem let přibývají. Způsob porodu, který vznikl s cílem zachránit život či zdraví ženy nebo jejího miminka v akutních či jinak komplikovaných stavech, se stále častěji stává první volbou i v případech, kdy vaginální porod možný je. Nebo minimálně má dobrou šanci. 

Indikace k císařskému řezu se dělí na absolutní a diskutabilní. Absolutní se vážou ke stavům, při kterých není možné porod vaginálně vést nebo představuje velké riziko. Konkrétně to může být příčná poloha miminka, placenta praevia nebo různé akutní situace, kdy je nutné miminko dostat na svět hned.

projekt císařovnám

Může to být třeba abrupce placenty, masivní krvácení nebo akutní hypoxie. To jsou momenty, kdy císařský řez má své velké opodstatnění a můžeme být všichni vděční, že je dnes možné ho bezpečně provést. 

Naopak diskutabilní indikace jsou takové, u kterých je nutné vždy zvážit individuální okolnosti. Vaginální porod je u nich možný, pokud si ho žena přeje a neexistují vážné důvody, proč ho nezkusit. Přesto se u nás najdou porodníci, kteří i v těchto případech automaticky naplánují císařský řez. Třeba když je miminko uloženo v děloze koncem pánevním, žena za sebou už císařský řez má nebo když se jedná o vícečetné těhotenství. 

Proč jich je pořád víc?

Od roku 2000 se u nás podíl císařských řezů téměř zdvojnásobil. Jedním z důvodů je zvyšující se věk rodiček. Zatímco v roce 1990 byl průměrný věk prvorodičky 22,5 let, dnes je to už téměř 29 let. Narůstá také počet IVF těhotenství, která jsou většinou spojená s větším lékařským dohledem a pochopitelnou obavou ze strany rodičů, častěji se také skrze ně rodí dvojčata. 

Obecně se ale především rozšířil seznam důvodů, proč císařský řez provést. Často právě těch diskutabilních. 

Císařský řez není bez rizika

Může se zdát, že císařský řez je za každou cenu pro ženu i dítě bezpečnější varianta – přeci jen, v rukou ho mají lékaři. Tím, že se týká tolika žen a jen málo lidí ví, jak doopravdy probíhá, může být veřejností považován za banalitu. Navíc ho mnoho lidí považuje za snazší porod, který je navíc rychlý a zcela bezbolestný. Inu… kéž by. 

Císařský řez s sebou nese vyšší riziko mateřské úmrtnosti, riziko krvácení nebo problémů s placentou. Na straně miminka se může objevit zhoršená poporodní adaptace. Mnoho porodnic u nás stále nepodporuje nepřetržitý kontakt matky s dítětem. Vlivem pooperačního umístění ženy na JIP dochází k separaci, která je prokazatelně poškozující praxí a je jedním z nejčastějších důvodů, proč si císařovny ze svého porodu odnášejí trauma. 

projekt císařovnám
Fotografie: Karolina Cermanová

Tak třeba v pondělí, to je takové hezké datum

Dvě třetiny z celkového počtu císařských řezů se týkají těch plánovaných či jinak elektivních. Na den přesně naplánované datum porodu si do svého kalendáře zaznamená každá šestá rodička. S ohledem na statistiky západních zemí s porodnickou praxí hodnou následování (Norsko, Dánsko nebo UK) je to vysoké číslo. 

Michel Odent ve své knize Císařský řez píše, že pro miminko je vždy lepší, pokud si samo vybere, kdy se chce narodit. Dítě je v tu chvíli zralé, pravděpodobně bude mít dobrou adaptaci a menší riziko rozvoje dalších obtíží. Někdy si proto ženy samy přejí, aby jejich porod spontánně začal a poté byl proveden císařský řez. Existují samozřejmě situace, kdy to možné není, ale je skvělé, když to jde. 

Když už se musí stát, ať je to krásné

Protože nejspíš nemůžeme očekávat, že se v nejbližší době trend stoupajícího počtu císařských porodů změní, je na místě se zaměřit na to, aby z něj všechny ženy měly pozitivní zážitek. Naštěstí v České republice existují porodnice, které císařský řez provádějí jemně, s respektem a co nejvíce podporují přání ženy a jejího doprovodu. Pro takový přístup se zažil termín laskavý císařský řez

Když už se císařský řez musí stát, ať je to ten nejhezčí zážitek

projekt císařovnám
Zakladatelka projektu Císařovnám Eva Zubec, porodník Ondřej Šimetka a dula Ivona Remundová.

Je to soubor principů, při kterých se porodní tým snaží operační porod co nejvíce připodobnit porodu fyziologickému. Žena je během něj v částečné anestezii, po boku má partnera, kamarádku, dulu nebo třeba porodní asistentku. Miminko se rodí něžně, pomalu, manipulace s ním probíhá velmi citlivě. V některých porodnicích dokonce umožňují tzv. Mother-assisted Cesarean, kdy je do procesu narození aktivně zapojena sama žena, která s pomocí lékařů pomůže svému miminku na svět.  

Po narození je ponechán alespoň nějaký čas na dotepání pupečníku a poté je miminko položeno na nahý hrudník ženy, případně na hrudník otce. Po zašití rány je žena i s miminkem a jejím doprovodem přesunuta ideálně na nadstandardní pokoj, kde mohou v nepřetržitém kontaktu pokračovat až do propuštění z porodnice. Pokud si to přejí a zdravotní stav ženy i miminka to umožňuje. 

Mít informace i odpovídající péči

Jednou z největších mezer v péči o císařovny je jednak nedostatek informací, které by ženy získaly před samotným porodem a umožnily jim se na porod připravit, a pak také absence péče, které by ženy mohly využít po propuštění z porodnice. 

Oba aspekty nyní aktivně řeší projekt Císařovnám, který chce přispět k tomu, aby ženy měly přístup k validním a evidence-based informacím a věděly, na koho se po porodu obrátit. Součástí webu brzy bude také databáze odborníků, kteří se péči o císařovny prokazatelně věnují – lékařů, porodních asistentek, dul, fyzioterapeutů nebo psychologů.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Projekt chce také přispět k osvětě císařského řezu v rámci širší veřejnosti, aby konečně vymizely nesprávné a často velmi zraňující komentáře typu: „Však jsi to měla zadarmo, tak si nestěžuj.“ 

Císařský porod není bez bolesti. Není to vždy bezpečnější ani snazší způsob, jak přivést miminko na svět. Když už se ale musí stát, může být posilujícím a krásným zážitkem. Stačí, když mu k tomu dáme ty správné podmínky 🤍 

projekt císařovnám

Projekt Císařovnám

Web

Instagram

Facebook

Projekt Císařovnám můžete podpořit prostřednictvím aktuálně běžící crowdfundingové kampaně. Třeba zakoupením olejového séra na péči o jizvu, masážní guashy nebo webináře s některým z odborníků. 

Fotografie: Karolina Cermanová, Kateřina Zonygová

Komentáře
  1. Dobrý den,
    ráda se přihlašuji do péče o ženy po císaři. Dělám masáže těhotných žen před porodem i po porodu přes 17 let. Několik let jsem pracovala v A centru. Ošetřovala jsem řadu jizev po císaři. Používám směs éterických olejů a ladičky. Doposud jsem se nepotkala s žádnou špatnou reakcí. Po olejích a ladičkách se tkán rychleji hojí. Polevuje napětí, bolest a zejména necitlivost v břiše a kolem jizvy. Ženy začínají opět cítit sebe, své břicho. Mé masáže těhotných celkově uvolňují tělo, psychiku a vedu ženy k uvědomování jejich vnitřní síly. Parkrát se zadařilo, že se dítě samo přetočilo a císař potom nebyl nutný, Někdy se ženy spontánně rozrodily před termínem vyvolávání.
    Mám velmi dobré zkušenosti s užitím směsi oleje na poporodní zhojení a na podporu svinování dělohy. Více na mém webu. Zdravím Věra Vačkářová ( http://www.citprosebe.com)

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů