Koliada – strážkyně prázdnoty a cesta ke světlu

10.12. 2023381x0 Komentářů

Bohyně Koliada stráží období přechodu z tmavé do světlé poloviny roku. Je bohyní zimního slunovratu, času zastavení a ponoření se do hloubek klidu a ticha. Její odvrácenou tváří, temnou sestrou, i když v tomto případě spíš světlou sestrou, je Kupala, bohyně Letního slunovratu.

Probouzím se po dlouhé zimní noci. Svítá. Kolem je ticho. První záblesk světla strhl závoj z tváře tmy. Nádech. Výdech. Vteřina ticha. Chvěju se. V náručí držím znovuzrozené slunce. Zažehla jsem jiskru ve tmě nejhlubší noci. Světlo je zpátky a jeho žár znovu zahřeje zimou prokřehlou zemi.

Jsem energií pro každý tvůj nový sen. Jsem symbolem naděje, že po dlouhé noci znovu nastane den. Jsem skokem do prázdna, okamžikem po tom, co se odrazíš, vteřinou těsně předtím, než dopadneš zpátky na tvrdou zem. Jsem vírou v pevnou půdu pod nohama, aniž bys ji reálně cítila.

Jsem prázdnem. Jsem hlubokým nádechem před hlasitým výkřikem. Jsem tichem před bouří, nezhmotněnou ideou, myšlenkou před jejím vyslovením nahlas. Tak tohle jsem JÁ. A tak trochu i ty. Říkají mi Koliada.

Období pasivity

Žijeme v duálním světě, kde se neustále střídá období pasivity a aktivity, ve světě, kde bojuje černá s bílou, dobro se zlem. Aby mohla být bohatá úroda, musí si země prvně odpočinout. Prázdný prostor mezi veškerými přechody je pak nesmírně důležitý proto, abychom si zachovali rovnováhu a z období pasivity nebo aktivity neskočili okamžitě rovnýma nohama do opačného extrému. A právě toto poznání s sebou do našich životů přináší bohyně Koliada.

koliada

Jako lidé se usilovně snažíme odpojit od přírodních rytmů tak, abychom lépe fungovali lineárně, snáze sledovali své cíle. Jenže naše lidská podstata je cyklická. Jeden cyklus se pomalu přelévá do druhého.

A nejen měsíc, ale i slunce v průběhu roku ovlivňují to, jak se cítíme. Ovlivňují naši náladu, potřebu odpočinku, náš spánek i jídelníček.

Slunce, vrať se

Bohyně Koliada stráží období přechodu z tmavé do světlé poloviny roku, je bohyní zimního slunovratu, času zastavení a ponoření se do hloubek klidu a ticha. Její odvrácenou tváří, temnou sestrou, i když v tomto případě spíš světlou sestrou, je Kupala, bohyně letního slunovratu. Zimní slunovrat je jako svátek už dnes spíš opomíjený a v současné době toto období slavíme jako Vánoce. Od jména bohyně „Koliada“ si také můžeme snadno odvodit slovo „koleda“.

Tehdy naši předkové zpívali modlitby a oslavné písně, aby se slunce po zimě znovu vrátilo.

Nacházíme zde však totožnou symboliku. V Betlémě se Panně Marii narodí miminko, nad kterým září hvězda a které přináší lidstvu novou naději. V přírodě se pomyslně znovuzrodí slunce, což bylo pro tehdejší pohanskou, na rozmarech počasí zcela závislou společnost, nesmírně důležité. Věřili, že slunce se třeba jednou vrátit nemusí a oni uvíznou v temnotě. A pokud se vrátilo, znamenalo to příslib života, přežití a plodnosti po celý další rok. Proto lidé tuto noc bděli a intenzivně se modlili za to, aby slunce znovu vyšlo.

Vrchol tmy

Z bodu největší zimy a temnoty se znovuzrodilo slunce, symbol tepla a života. Koliada je bohyní tmy i nově se rodícího světla. Její symbolika však sahá mnohem dál. K naději a znovuzrození. Přichází v prosinci, kdy je tma nejintenzivnější a náš systém jde přirozeně do stavu hibernace či jakéhosi bdělého polospánku. Většina zvířat je zalezlá ve svých skrýších a nabírají sílu. Stromy shodily všechno svoje listí a semínka jsou zatím ukrytá pod zemí.

koliada

Příroda odpočívá. Stromy, květiny, zvířata i my. Jako lidé se přirozeně choulíme do stavu určité letargie. Zvyšuje se naše potřeba spánku, ticha i odpočinku. Sedíme zachumlaní do deky doma u krbu a chce se nám spát. 

Koliada přináší zprávu, že je to úplně v pořádku. Že je v pořádku občas déle spát nebo setrvávat v tichu.

Ticho je velký dar. Není potřeba prostor neustále zaplňovat slovem, zvukem a činností. Protože jedině v prázdném prostoru se může zrodit něco nového. Ona je tou, která splétá velký galaktický příběh hvězd. Nadčasovou historii, pro kterou jsou naše životy jen záblesky světla. A zároveň je tou, která v nekonečné tmě přináší první jiskru záměru, inspirace. První dotek. Ona je tichem, prázdnotou a tmou.

S bohyní Koliadou je spojován živel vzduchu. Jako když si představíte zasněžené pole a nad ním prázdný prostor, který zaplňuje jen ticho a vítr. Přináší s sebou moudrost toho, že pokud chceme jít do něčeho nového, inovativního, tvořivého, pak právě její prostor ticha, odpočinku a prázdna je pro to podmínkou.

Autorky: Klára Ponczová, Lilia Khousnoutdinova

Převzato z: Flowee Prosincovou bohyní je Koliada. Strážkyně prázdnoty, symbol cesty ke světlu

novodobé ženské rituály

Kniha Novodobé ženské rituály

Rituály nás provází po celou lidskou historii, propojují nás s tím, co je větší než my: život, smrt, cykly přírody, cykly vesmíru, smysl naší cesty životem. V knize najdete praktické rady a návody jak rituály provádět.

Další bohyně:

Zora – za každým stínem musí být světlo

Devana – sebedůvěra a ochrana vlastních hranic

Vesna – znovuzrození a plodnost

Kostroma – ženská krása a přitažlivost

Lada – láska, sexualita a partnerství

Kupala – očista a posvěcení

Živa – vděčnost, hojnost a mateřství

Roda – rodová linie a úcta k předkům

Mokoš – patronka úrodné půdy a lidských osudů

Morana – smrt a znovuzrození

Swiza – královna na rozcestí a patronka správné volby

Libuše – strážkyně středu a patronka vizí

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů