Móda trochu jinak

2.9. 2022301x0 Komentářů

Ecstatic fashion je nápad, který vznikl v březnu 2015. Vyšla jsem si na Flower festival v Paro v tradiční Bhútánské kiře, kterou jsem si trochu upravila tak, že nebyla úplně tradiční, ale byl to stále krásný bhútánský kroj. Ohlasy místních byly úžasné. Byli okouzleni a vyzývali mne k další tvorbě. Následně přišly ohlasy i od několika členů královské rodiny. To mne velice potěšilo a vedlo k zamyšlení, jak v tom pokračovat i nadále.

Ženská zručnost je dar

Ženská zručnost je kouzelná, dokáže vyrobit tak nádherné látky. Obrovský dar světu. Ruční tkaní znamená sedět hodiny a hodiny, dny a měsíce a tkát. Tkát soustředěně a s láskou, aby se dílo zdařilo. Tradiční práce, která je i rituální prací žen v Bhútánu. Stará řemesla, která nezanikají.

V té době jsem se přestěhovala do Indie, do Díllí, které je centrem textilního průmyslu. A celá ta myšlenka se v mé hlavě skládala postupně jako puzzle.

Dalším podnětem bylo i to, že si sama navrhuji večerní šaty, ve kterých často i přednáším. Mnohokrát jsem dostávala dotazy, kde je lze koupit.

Pokaždé jsem musela říci : „Bohužel, tyto nelze zakoupit, jsou jen jedny, navrhla jsem si je sama.“

Před deseti, dvanácti lety jsem studovala návrhářství a moje kolekce byla velice dobře přijatá. Nakonec se spojilo to, co bylo mojí vášní, návrhářství a touha vytvořit něco krásného pro ženy a vůle podpořit tradici, ale hlavně práci žen, které s láskou vyrábí tyto látky (i ženy v malé dílničce v Díllí, které z těchto látek šijí).

autentické cestování

Kvalita i dostupnost

A tak jsem začala vyrábět šaty z kir, které jsou nádherné a kvalitní, barvené přírodními barvivy. Mnohdy se objevil problém ohledně ceny. Kvalita s sebou přináší i finanční nákladnost. Věděla jsem, že šaty např. za deset tisíc, které mají třeba i vyšší hodnotu, nebudou dostupné pro všechny. Z toho vznikl nápad vyrobit šaty linie Prêt-à-Porter z viskózy, které budou dostupnější a rovněž nádherné a ženské.

Tak, aby vyzvedly ženskost, ženskou linii a mohly pracovat s principy barevné terapie. Ty pak doplnit o části bhútánských látek. Dodala jsem jim jeden kouzelný prvek, a to pásek. Vznikla syntéza indického textilního umění a bhútánského řemesla. Poslední částí byly šaty šité ze sárí nebo starožitných textilních produktů, které jsem objevila v Indii.

„Pro ženu je důležité, aby vypadala krásně a ještě více je pro ní důležité, aby se cítila krásná.“

Poprvé jsem tyto šaty předvedla na Ženy ženám živě 2016:

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Své modely jsem předvedla i na Festivalu Evolution v Praze:

ecstatic fashion na evolution

Ecstatic fashion – jak být svým vlastním fashion guru a krok po kroku vyrazit na odvážnou, tvořivou a občas vtipnou cestu hledání svého jedinečného stylu

Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů