Nebezpečná krása

9.4. 2022516x0 Komentářů

Baví mě být krásná. Cítit se krásná. Ne, nemyslím, že je to rozmar či pýcha. Věřím, že je to základní ženská potřeba – vytvářet krásu a začínat především sama u sebe.

“Krása” je špatné slovo, má spoustu nelichotivých asociací, ale já nemám na mysli jen povrchní lesk ani sexuální manipulaci, ale skutečný prožitek extáze v těle, přitažlivou záři šťastné, uvolněné, vášnivé ženy, která se nestydí za svou přirozenou moc a nezneužívá ji, ale obdarovává jí svět.

Bojíme se krásy?

Vedu léta ženská setkání a neustále zjišťuji, jak moc je ženská krása těžké a zrádné téma. Každá chce být krásná a téměř každá se bojí závisti, útoků, “být vidět“, otevřeně zářit, svobodně se projevit. Že by historický strach z pálení čarodějnic? Nebo nepříjemné poznámky kolemjdoucích mužů?

být vidět

Nebo zkušenosti, či jen hrozby sexuálního násilí ve chvíli, kdy jsem krásnou a přitažlivou ženou? Touha po kráse je ale silnější, podívejme se na kosmetický průmysl.

Povrchní lesk však neskryje vnitřní křeč a skutečný zdroj ženské krásy.

Pocit tělesné pohody, sebevědomí, sebeláska a extáze v těle vyžaduje mnohem větší osobní odvahu, než nákup dobré rtěnky.

Jsou to dvě související roviny – vnitřní extázevnější lesk. Obě jsou důležité. Bez vnitřního pocitu skutečného štěstí působí i nádherný make-up jako levná maska. A vnitřně zářící žena neobdaruje svou krásou svět naplno ve chvíli, kdy je oblečena do špinavých hadrů.

Když se bavím o kráse, mám na mysli celek. A samozřejmě jedno podporuje druhé. Krásné šaty podpoří pocit sebelásky a štěstí v hrudi probouzí chuť se zdobit a uctívat své tělo.

Magnetická síla

Krása má obrovskou sílu – kvůli ženské kráse se vykonávají hrdinské činy, začínají se války, píšou se básně. Je to základní magnetická síla, která hýbe světem, ať už jí tu moc chceme přiznat, nebo ne.

Žena chce být obdivována za to, co je, a nejen za to, co dělá.

Dělá mi dobře, když jdu po ulici a cítím na sobě obdivné pohledy. Ano, ráda cítím, že ovlivňuji svět jen tím, že vejdu do prostoru, jen díky lásce a pohodě, kterou vyzařuji – a tomu já říkám krása. Ano, jsem v mnoha věcech výborná, ale nakonec mi největší radost udělá, když si mě lidé váží za to, co jsem, a nikoli jen za to, co dělám dobře.

Ale když to zrovna nejde? Pro takové případy mam svůj ‘bojový arsenál‘, který doporučuji každé ženě…

First Aid Kit

krásná žena
  • Červená rtěnka – zdá se to být ten největší kýč, ale červená rtěnka má obrovskou moc. Červené rty a černé šaty vždy zůstanou logem sebevědomé ženy. Je dobré zaexperimentovat s odstínem a najít něco, v čem se cítím neodolatelná.
  • Šaty – dlouhé, svůdné, pohodlné šaty, ve kterých se cítím sebevědomá. Nejdůležitější měřítko – musím se v nich cítit krásná a vypadat úžasně. Často stačí si takové šaty pouze vyzkoušet v obchodě, abych si mohla vzpomenout na svoji krásu. Nejlépe však nosit!
  • Nádherný šperk – šperky existují tak dlouho, jak existují ženy, a archeologické nálezy jsou nejen plné zbraní, ale také úchvatných šperků. Lidská touha po kráse se nikdy nestane zastaralou a i v dnešní době může nádherný šperk, nejlépe s hlubokou symbolikou, podpořit krásný pocit v ženě stejně tak, jako to bylo u keltské náčelnice před 3000 lety. Vyberte si něco, co se vám opravdu líbí a dodává pocit krásy a odvahy, aby pouhé uvědomění toho, že mám šperk na krku, navozovalo pocit vlastní výjimečnosti.
  • Ženská vůně – pro někoho to může být poslední hit od Diora nebo Chanel a pro jiného 100% přírodní esenciální olej pelargonie či plumerie, každá žena by ale měla mít ve svém arsenálu omamující vůni, která zanechává neviditelnou stopu. Vůně má mnohem větší vliv, než se zdá na první pohled, třeba svého sexuálního partnera si vybíráme podvědomě podle toho, zda nám voní, či nikoliv. Když voním sama sobě, cítím se přitažlivá. A navíc, vůně skutečně ovlivňují naši náladu a tím samozřejmě i náladu a atmosféru v prostoru kolem nás.
  • Doplňky do koupele – horká lázeň, ať už je to jacuzzi pod hvězdami, nebo vana běžně plná dětských hraček a prádla, je nejjednodušším způsobem jak dostat tělo do pohody. Každá žena by si měla pořídit nějakou smyslnou vůni do koupele, kvalitní mořskou sůl, pár svíček a popřípadě i plátky růží. Horká lázeň smyje z těla stres a uvolní mysl. Měla by se stát rituálem, který si dopřeju alespoň jednou týdně.
  • Prádlo – luxusní, krajkové, pohodlné prádlo je téměř kouzelnou pomůckou. Pamatujete si film Jih proti Severu? Scarlett O’Hara měla na sobě šíleně drahou spodničku, která ve filmu nebyla nikdy vůbec vidět, ale nosila ji, protože dle slov režiséra „budeš se cítit jinak, protože budeš vědět, že ji na sobě máš!“. Investovat do něčeho, co možná nikdo neuvidí, se může zdát zbytečné, ale nádherné prádlo ještě nikdy nezklamalo a pocit tajemství a smyslnosti nemusí být vidět pouze ve formě červené krajky. Bude totiž zářit z očí. Je dobré si nechat profesionálně změřit velikost podprsenky, aby tvar seděl dokonale a najít si něco, co bych si normálně ani nedovolila, protože je to „moc“. A schválně – jaký pocit budu mít v těle, až se v tomto „moc“ krásném prádle projdu po ulici?

Věnovat se tělu

I když základ krásy zůstává vevnitř a tam platí, že každá žena má své triky, to jediné, co zaručeně zabírá u mě, je vytváření pocitu blaha a rozkoše v těle. Zalézt do teplé vody, namasírovat si nohy, umýt vlasy, dát si šťavnaté ovoce, a je lépe. Tělo, které cítí, se mi za teplou lázeň odvděčí pocitem blaha, za dobrou stravu pocitem pohody, za čistou vodu pocitem úlevy. A za hluboký dech pocitem hlubokého klidu.

Tělo, které mě těší, když se dívám do zrcadla. Které si zaslouží péči, aby mě mohlo svým vzhledem těšit ještě víc. Tělo, které mi v pohybu tance dovoluje vyjádřit emoce a zbavit se přetlaku vzteku, zoufalství, smutku, beznaděje a paniky, tím, že je prožiju, protančím, procítím, a už nemusím držet uvnitř.

sebeláska

Ve chvíli, kdy mám pocit, že mě pláč roztrhá na kusy, můžu sebou zmítat v tanci na podlaze, až skrze pohyb znovu pocítím chuť žít, chuť chtít, chuť milovat!

Tělo, jež můžu obléct do hedvábí a užívat si dotek hebké látky na hebké kůži.

Takže když nejsem v pohodě – věnuji se tělu. A pokud najdu způsob, jak znovu nalézt pocit rozkoše v těle nezávisle na vnějších podmínkách, je mi krásně a vše začíná dávat smysl

Potom sáhnu na First Aid kit – a hlavy se začínají otáčet znovu…

Tento článek byl původně otištěn v Pravém domácím časopisu.

Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů