Proč voda? Voda uklidňuje, umožnuje relaxaci a osvěžuje, čímž pomáhá tělu uvolnit se a zbavit se nahromaděného napětí. Během těhotenství, když tělo nabývá na váze a je méně flexibilní, je voda velice vhodná. Ponořit se do ní může poskytnout blahodárný odpočinek a uvolnění od hromadící se tělesné zátěže, zvlášť v oblasti bederní páteře, kostrče a pánve, které jsou v těhotenství mimořádně namáhané.
Porod do vody se stal velmi populárním. Zvolila si ho i řada celebrit – např. Penny Lancaster, Kate Winslet nebo Pamela Anderson. Údajně i herečka Gwyneth Paltrow uvažovala o domácím porodu právě kvůili možnosti porodit do vody. Pro porod v nemocnici se rozhodla až v momentě, když si našla porodnici, kde porody do vody umožňují.
Znáte ten pocit, když si napustíte horkou vanu? Vaše tělo se uvolní a vyplaví přirozené endorfiny – oxytocin. Je to zkrátka příjemné. L. Bertram ve své knize Choosing Waterbirth píše, že pobyt ve vodě během porodu zeslabuje bolest způsobenou kontrakcemi a činí stahy mnohem efektivnějšími. Z tohoto důvodu jsou porody do vody zpravidla kratší než normální porody.
Porod do vody má své velké výhody. Během posledních deseti let se objevilo mnoho studií, ve kterých odborníci potvrzují, že ponoření do teplé vody umožní rodící ženě se lépe uvolnit a rodit rychleji a pohodlněji.
Během porodu do vody bude žena také pravděpodobně cítit menší potřebu léků na snížení bolesti a má tedy lepší šanci se obejít bez těchto přípravků jako např. Pethidine či epidurál, které se skrze placentu dostávají do organismu dítěte, které pak může být více unavené a hůře se kojí.
Ve svých knihách porod do vody propagovala i Sheila Kitzinger, britská autorka a aktivistka za přirozený porod. Podle ní ženy, které rodí do vody, mají pocit osobního prostoru, ve kterém je nikdo k ničemu nenutí a nevnucuje se jim s injekčními jehlami a chirurgickými pomůckami. Mohou se plynule pohybovat v příjemně teplé vodě a porod si užít jako tanec.
Při porodu nejde o specifické pozice a dodržování předepsaného scénáře, ale spíše o plynulý přechod mezi pozicemi, které jsou pro rodící ženu instinktivně pohodlné a pro porod vhodné, jako je například kroužení pánví, protahování zad a páteře atd.
Žena při porodu do vody nepotřebuje drogy ani chirurgické, invazivní zákroky a je při něm ve stejném bezpečí, jako při konvenčním porodu. Často se také vyhne episiotomii a těžkému krvácení. Takovýto porod je stejně bezpečný i pro dítě.
Sheila Kitzinger popsala a okomentovala zážitky jednotlivých žen z porodu do vody:
„Jakmile jsem vstoupila do vody, cítila jsem se bezpečně a svobodně. Voda mě konejšila a já se cítila lehčí – najednou jsem se mohla pohybovat.“ Voda musí být dostatečně hluboká, abyste do ní mohla ponořit celou pánevní oblast, a ulevila si tak od bolesti. „Nechtělo se mi vstávat, abych mohla podstoupit vyšetření.“ Toto není nutné, na trhu jsou dostupné sondy, které fungují pod vodou a umožní poslouchat dítě.
Bolest se promění v utrpení, pokud se cítíte v pasti. Volnost pohybu umožní přizpůsobovat se kontrakcím a vypořádat se s nimi po svém. „Když se mé dítě narodilo, tak by mě ani nenapadlo z bazénku vstávat, narušilo by to celý proces. Bylo by to jako přerušený orgasmus.“
Jak na porodním oddělení Francouzské státní nemocnice díky porodním bazénkům výrazně klesly výdaje na léky proti bolesti, popsal pro Midwifery Today Michel Odent: „První porodní bazének jako součást vybavení nemocnice se objevil v sedmdesátých letech ve Francouzské státní nemocnici. Mnoho žen bylo během porodních bolestí přitahováno vodou. Dožadovaly se sprchy, nebo napuštěné vany. Proto jsem se jednou rozhodl přinést modrý nafukovací zahradní bazének. Jakmile jsme všechno připravili, objevily se netušené možnosti.
Když se žena během porodních bolestí začala zoufale dožadovat léku na tišení, tak jsme jí mohli nabídnout alternativu. Ženy se potom častěji než léků začaly dožadovat právě této možnosti. Jeden z nejčastějších scénářů vypadal asi takto: žena vstoupila do vody během těžkých kontrakcí, ve vodě pobyla jednu dvě hodiny a potom cítila, že stahy se výrazně uvolňují a ztrácejí na efektivitě, takže se rozhodla bazének opustit.
V momentě, kdy se ocitla na suchu, její kontrakce okamžitě zesílily a po několika sériích silných a prudkých stazích došlo k velmi rychlému porodu během několika málo minut.„
Nejdříve všechno konzultujte se svým lékařem nebo porodní asistentkou, abyste zjistila, jestli je pro vás porod do vody vhodný. Pokud očekáváte komplikovaný porod s nutnými lékařskými zásahy, tak vám tento postup pravděpodobně nebude doporučen. Jestli si plánujete porod v nemocnici, zjistěte si, jestli vaše nemocnice disponuje porodními bazénky. Jestli ne, tak by vám mohlo být umožněno si jeden koupit nebo pronajmout a přinést si ho do nemocnice s sebou. Jestli plánujete porod doma, budete si muset sehnat porodní bazének pro domácí použití.
Podle Sheily Kitzinger má porod do vody pozitivní vliv i na samotné porodní asistentky. Čím více PA pomáhají u porodu do vody, tím více roste jejich obliba. Často porodu začnou rozumět úplně jinak, než porodní asistentky, které pracují v nemocnicích, kde se klade důraz na to, aby porod proběhl co nejrychleji a žena pouze poslouchala, kdy a jak má tlačit.
PA při porodu do vody jen naslouchá a čeká. Nezasahuje do přirozeného průběhu. Respektuje spontánnost a rytmus porodu i ženin instinkt. Naučí se tak o porodech to, co se v nemocnici naučit nemůže, protože porody tam probíhají strojově a co nejvíce nezávisle na přírodních procesech, pomocí léků/drog a standardizovaných postupů.
Když se žena soustředí na sílu svých kontrakcí a pracuje s nimi, začne na ně reagovat koordinovaně a ve správném rytmu sama od sebe. Místo toho, aby se svým tělem bojovala, naslouchá mu a nechá se vést svým instinktem.
„Porody do vody jsou klidné, neobsahují prvky řízeného porodu, kdy lékař ženě říká, kdy má tlačit. Matky jsou sebevědomé a ví, co mají dělat.“
Nenucená druhá fáze porodu bez nuceného zadržování dechu a napínání svalů umožňuje, aby se více kyslíku dostal k dítěti. „Perineum je chráněno vodou. Episiotomie není nutná.“ Žena která se vyhne nástřihu si tak ušetří bolest při zašívání a pocit jako by týdny seděla na trní.
Britská Ústřední Rada pro Sestry a Porodní asistentky (UKCC) uznala, že „některé ženy si porody do vody vybraly jako svojí preferovanou metodu porodu. Porod do vody by měl tudíž být vnímán jako alternativní metoda péče, která by měla být zahrnuta mezi službami porodních asistentek.“ Z analýz bezpečnosti pro matku a dítě vyplynulo, že porod do vody je stejně bezpečný jako konvenční porod bez komplikací. Aby bylo dosaženo maximální minimalizace rizik pro matku a dítě, je doporučeno:
Převzato a upraveno z: Made in water (nyní La Bassine birth pools, https://labassinebirthpools.co.uk)
MamaLuna
obchůdek, kde najdete vše pro vaše radostné těhotenství, krásný porod i spokojené mateřství
Tusarova 25, Praha