Partnerství po porodu

14.1. 2023193x0 Komentářů

Nová bytost, která přišla na svět, si zaslouží vší pozornost a lásku. Partnerský vztah by se ale neměl dostávat na druhou kolej, kdy děťátko a maminka tvoří nerozlučnou dvojku a nezapojený tatínek mizí někde v dáli. Jak se s partnerem podpořit a nově spojit v rodičovských rolích?

Zapojit partnera

Partnerství po porodu je kapitola sama o sobě. Nicméně z mé zkušenosti spočívá základ v tom, že je nesmírně důležité partnera zapojovat. 

Když se já jako žena zaměřuji výhradně na dítě, můj partner se může cítit tak trochu odstrčený.

zapojení otce

Navíc je to poměrně krátkozraké, protože když si muž nezvykne s miminkem zacházet hned, potom možná brzy zjistím, že jsem na dítě sama. Přitom kdybychom už od začátku více spolupracovali, stalo by se určitě dělení o péči spíš samozřejmostí, což zpravidla znamená pro ženu velkou úlevu.

Společné kojení

V partnerství je krásné vyzkoušet si také takzvané společné kojení, při němž může muž ženu podporovat, například ji zezadu objímat. Samozřejmě se bavíme o vztahu, který je funkční a láskyplný. Takový kontakt může ženu podpořit v tom, aby se cítila bezpečně a zároveň 

objetí, doteky, ale i pouhá přítomnost partnera pomáhá mamince produkovat oxytocin,

který je primárně zodpovědný za dobrý průběh kojení.

intimita po porodu

Zároveň pro muže to představuje ideální příležitost, jak navázat vztah a cítit se být součástí této jeho nově vznikající rodiny. Tímto způsobem lze podpořit i určité znovunalezení intimity mezi námi, když spolu trávíme čas v okamžicích plných endorfinů, což kojení zpravidla je.

Čas na sebe

Každopádně je důležité dopřávat si také čas opravdu jen jeden pro druhého. Nebavíme se o žádných celovečerních rande. Spíš o desítkách nerušených minut, které jsou zaměřené pouze na nás tak, abychom nezapomínali, že láskyplný a intimní vztah mezi rodiči představuje klíč k tomu, aby spolu fungovali i nadále a vyvíjeli se do pevné rodinné jednotky, která poskytuje zázemí i pro děti. Zároveň příchodem dítěte náš partnerský vztah nekončí a rodiče jsou přece také milenci.

Lilia Khousnoutdinova

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů