Texaský masakr potratovou pilou

18.4. 2022331x0 Komentářů

S potratovými zákony se nám poslední dobu roztrhl pytel. Jako bychom je všechny sesbírali na jednu hromadu s tím, že je jednou provždy doneseme na skartaci a cestou tam se stala nehoda. Všechno se to vysypalo ven a začalo to nanovo škodit.

Polská vlaštovka

Nechvalně to celé odstartovalo Polsko. Tam to došlo až tak daleko, že se ženy nechávají umřít na sepsi, jelikož se čeká, až plodu, který nemá sebemenší šanci přežít, dobije srdce. Namísto proklamované záchrany bezbranného lidského tvora, nezachráníme ve finále nikoho. Ani dítě, ani matku. Kolik dalších životů to negativně ovlivní, o tom snad nemusím hovořit, vzhledem k tomu, že obě ženy (Agniezska i Isabela) tu po sobě zanechaly rodinu, manžela a malé děti.

Polsko je velmi odstrašující případ. Místní potratový zákon taky nejen tam, ale i v okolních zemích vyvolal velkou vlnu nevole,

ale zároveň i solidarity s polskými ženy, které jsou najednou úplně nesvéprávné, co se rozhodování o vlastním těle týká. Rozhodují za ně jiní. Nejen o jejich těle, ale i o jejich životě. A smrti.

potratový zákon

Amerika vrací úder

Podobná situace ale nastala i za velkou louží. Zatímco Kolumbii se nedávno podařil zásadní průlom v oblasti lidských práv tím, že potraty v prvních 24 týdnech těhotenství legalizovala, čímž ženy posadila zpět na místo řidiče „moje tělo, moje volba“, a zároveň jim pro jejich rozhodnutí poskytla profesionální zdravotní péči, v Americe se situace povážlivě obrací. Vůbec poprvé od proslulého případu Roe vs. Wade.

Roe vs. Wade

V 70. letech 20. století došlo v přelomovém soudnímu případu Roe vs. Wade k rozhodnutí, které změnilo Ameriku. Vláda nemá pravomoc zakazovat potraty. Zákony zakazující potraty jsou protiústavní.

moje tělo moje volba

V roce 1973 Norma McCorvey, známá pod právním pseudonymem Jane Roe, 25tiletá svobodná matka vznesla už poněkolikáté námitky proti texaským zákonům o potratu,

které jej s výjimkou případů, kdy byl ohrožen život matky, zakazovaly. Státním zástupcem byl pro tento případ Henry Wade. Vše nakonec dopadlo ve prospěch McCorvey.

Hraniční limit šesti týdnů

Doposud vznikla už řada snah na úrovni jednotlivých států prosadit tvrdší potratové zákony, nikdy ale neprošly přes federální soudy. V Texasu se to ale nyní povedlo. Bohužel.

Republikánské konzervativní snahy protlačily zákon, který zakazuje potraty od 6. týdne těhotenství výš.

Když si uvědomíme, že se jedná o dobu, během které žena většinou ani nezaregistruje, že je těhotná, máme zaděláno na katastrofu. Výjimky netvoří ani případy, kdy se jednalo o incest, nebo kdy byla žena znásilněna.

Práskni kámošku, dostaneš odměnu

Texas to dotáhnul tak daleko, že připravil půdu pro sousedské špiclování a práskačství, jelikož ten, kdo místním úřadům nahlásí ženu, která šla na potrat, kliniku, která jí potrat provedla, nebo dokonce osobu, která jí na potrat odvezla, může získat odměnu, a to ne jen tak ledajakou. Za každý takto překažený potrat to bude nejméně 10 tisíc dolarů (zhruba 216 000 Kč). Za tu už se souseda naprášit vyplatí.

Antikoncepce není stoprocentní

Takže si to shrňme. Souloží oba, potrestaná je jen žena. Žádná antikoncepční metoda není 100% spolehlivá. Kondomy praskají a otěhotnět se dá i s hormonální antikoncepcí. Ta má navíc i celou řadu nežádoucích účinků (opět jen pro ženu, samozřejmě).

Kromě toho, že narušuje přirozený cyklus ženského těla, čímž významně zvyšuje riziko neplodnosti, tak je i pro řadu žen, které mají např. leidenskou mutaci,

ženy při sobě

a tudíž mají zvýšené riziko trombóz, opravdu nebezpečná, a proto ji často ani nesmí užívat.

Oko za oko

Jeden republikánský poslanec, chce navíc potrat klasifikovat jako ublížení na zdraví nebo dokonce vraždu a trestat ho smrtí. V extrémním případě se tedy můžeme dostat do situace, kdy ženu znásilní a pokud ona půjde na potrat, hrozí jí trest smrti. Kde jsme se to ocitli? Žijeme ještě ve 21. století? Nebo se vracíme do dob inkvizice a upalování čarodějnic?

P. S. Zajímalo by mě, co bude dělat takový republikán, když mu nechtěně otěhotní dcera. Zůstane pak doma a bude se o dítě sám starat, aby mohla dostudovat, potom, co ji přítel nechal?

klára svobodová

Klára Svobodová

Jsem introvert, který rád přemýšlí nahlas. K tomu mi pomáhá psaní. A když už je to jednou napsaný, přece to nevyhodím. Zvlášť když to může pomoci i někomu dalšímu. Třeba tobě. Na blogu Spocklidem najdeš moje životní průsery a life-hacky a jak k sobě být laskavý v obou případech.

Jsem autorkou knihy Těhotnej Buddha, která slouží jako noktovize pro všechny rodiče, který od života taky dostali pár facek. I když jsme v tom každý sám, jsme v tom všichni společně.

Fb Spocklidem

Instagram

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů