Porodní prostor

15.1. 2023314x0 Komentářů

Porodní prostor, tedy místo, které si žena zvolí pro dobu porodu, by měl navozovat pocit bezpečí a důvěry. Důležité je tedy přítmí, pohodlí, teplo, případně smysluplná výzdoba. Zároveň by měl být prakticky a dobře vybavený. Tady se můžeme bavit o balonu, pytli, různých lanech, na něž je možné se zavěsit. Určitě by neměla chybět ani sprcha, vana, případně porodní bazének a také nějaká pohodlná postel, o kterou je možné se opřít do různých vertikálních poloh, nebo na níž lze spočinout na boku.

Krása i funkčnost

Podporující porodní prostor není drahé ani náročné zařídit. Zároveň může mít zásadní vliv na průběh porodu, včetně potenciálního snížení potřeby císařského řezu (Zdroj: www.nature.com).
Nejde primárně o estetiku. Jde o pocity a praktičnost z pohledu potřeb rodící ženy.

porodní prostor
  • Prostor je důležitý.
  • Klíčový je pocit bezpečí, aby se žena mohla uvolnit.
  • Porod podpoří teplo, přítmí a pocit soukromí.
  • Prostor by měl obsahovat takový nábytek, který žena může prakticky využívat pro podporující porodní polohy.

Ještě důležitější než vybavení prostoru jsou lidé, kteří do něj vstupují.

Do porodního prostoru by měli před, během i po porodu vcházet pouze lidé, kteří jsou ženou vítáni, přicházejí, aby jí byli oporou a k nimž cítí důvěru. Tím je myšleno zejména empatické a láskyplné vnímání jejích emocí, stavů a potřeb.

Proč je to důležité? Protože to podpoří vylučování hormonů, které žena potřebuje pro hladký porod.

Doktorka Sarah Buckley vysvětluje: „Plné vyjádření…porodních hormonů vyžaduje specifické podmínky: aby se rodící matka cítila v soukromí, bezpečně a nepozorovaná. Tuto základní potřebu uznávají tradiční systémy péče o matku, které upřednostňují emocionální pohodu rodící ženy a zajišťují, že je o ni pečováno na známém místě se známými a důvěryhodnými pomocníky.

Tyto faktory ji udrží co nejklidnější a uvolněnou a její hladina adrenalinu bude nízká.

A naopak, pokud se při porodu necítí v soukromí, bezpečně a nepozorovaná, zvýší se její hladina adrenalinu, zpomalí se porod a sníží se zásobování dítěte krví a kyslíkem, což může vést k tísni plodu u zranitelných dětí.“

porodní prostor

Můj porodní prostor

Můj porodní prostor vznikl v malém domečku, který byl součástí většího objektu. Při jeho zařizování jsem toužila harmonicky propojit rovinu praktickou i estetickou. Skrze zkušenost porodu mohu říct, že se mi to nakonec povedlo naprosto dokonale. Z pomůcek jsem totiž měla vše, co bych jen mohla chtít a potřebovat.

Zároveň jsem se snažila i o to, aby bylo celé prostředí vkusně zařízeno a mé dítě tak přišlo na svět na nádherném místě, které voní, a kde se můžeme cítit uvolněně a příjemně. Po celou dobu porodu i po něm jsem do domku zvala jen porodní asistentku, partnera a několik málo dalších lidí, kteří jsou mi velmi blízcí. Díky tomu jsem si zachovala opravdový pocit soukromí a bezpečí.

Porodní prostor může vypadat takto a samozřejmě i zcela jinak.

Nicméně myslím, že přítmí, soukromí, praktická vybavenost a pocit úplného bezpečí jsou klíčové vždy, ať už žena rodí kdekoli.

Navíc se jedná o levné, jednoduché úpravy, které lze provést víceméně kdekoli tak, aby se rodička mohla během celého procesu cítit co nejlépe. Samozřejmě i v porodnici lze vytvořit krásný a podporující prostor, bez zbytečně velkých nákladů. Splnění těchto podmínek navíc zpravidla vede k tomu, že porod probíhá tak efektivně, jak je jen možné.

Pro více informací

Měla jsem velkou čest doprovázet desítky žen (i mužů) na cestě těhotenství a porodu. Dnes „provázím“ virtuálně skrze online program předporodní přípravy Ecstatic mama 💗
Moje první dvě knihy Ženské příběhy 1 a 2 se skládají zejména z příběhů těhotenství, porodu a mateřství. Novodobé ženské rituály byla nejspíš první kniha v češtině, která detailně popisovala, jak uspořádat předporodní a poporodní rituál. Přeložila jsem film Birth As We Know It, najdete jej s českými titulky pod názvem Porod, jak jej známe. Více informací o porodech se můžete dozvědět také z rozhovorů s odborníky – každý čtvrtek vychází nový na #mamamtalks.

Z českých webových stránek mohu doporučit stránky porodních asistentek UNIPA a festival Respekt k porodu.

Lilia Khousnoutdinova

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů