Když něco končí, něco začíná. Dopsala jsem svou knihu pohádek pro děti a vracím se opět na začátek. Na místo, kde jsem byla obklopena pochybnostmi i strachem, že nejsem dost. Co mi pomohlo pochyby překonat a splnit si svůj sen?
Milé děti, zazvonil konec a pohádky je zvonec. Nebo obráceně? Vracím se kurzorem zpět na závěrečné řádky a poctivě přepisuji. Zazvonil zvonec a pohádek je konec. Uložím celou knihu do počítače a registruji se na portál nakladatelství Pointa. Poslední nesmělé klik. Tiše sedím, srdce se najednou může zbláznit, nohy začnou tančit, pusa se směje od ucha k uchu, oči produkují potůčky slz a já si říkám, copak se všichni zbláznili?
Je vážně pravda, že se cítím tak skvěle? Je opravdu možné, že jsem to dokázala? Topole, můj věrný společníku, náhle svlečený z listů, vidíš to? Kniha je dopsaná, můj sen se stává realitou. Třikrát hurááá!!! Uvnitř ale vím, že to nejdůležitější se odehrálo na začátku.
Ten byl plný nejistot a limitů. Má mysl mi neustále předhazovala, že zkrátka nejsem DOST. Na počátku cesty mě moje cesta zavedla do hlubokých údolí mě samé a na sněhové pláně, kde mi mrzly ruce a já byla naprosto paralyzovaná. Nevydala jsem ze sebe ani čárku. Seděla jsem v teple domova (dokonce bez rukavic) za svým psacím stolem, topol se klidně kýval ze strany na stranu, ale já všemu pohodlí navzdory cítila ohromnou samotu a zmar. Má mysl jela jako kolovrátek:
„To nemůžeš zvládnout! Jsi příliš hloupá na to, abys napsala knihu! Jsi nezkušená! Co by tomu řeklo okolí. Tak jo, pusť se do toho, možná ji rozepíšeš, ale nedokončíš, známe se, ne? Kolik takových snů skončilo v koši, aha?!?“
A já seděla, brečela a ztrácela se pod sněhovými nánosy stále hlouběji a hlouběji.
Tehdy se z plna hrdla ozvala má zranitelnost a zakřičela:
“Halóóó, já jsem tady! Copak si myslíš, ty bláhová, že jsi sama na světě, kdo se teď hrabe závějí? Nebo se kdy hrabal?“
A hned vedle mé zranitelnosti přešlapovala inspirace, dáma z cestovní kanceláře úspěšných lidí a nabídla k nahlédnutí katalog, kde podobní zoufalci dokázali z nemožného možné. Protože věřili. Protože se nevzdali po prvním, druhém, třetím, osmém neúspěchu. Protože upadli a jako malé dítě, které se učí chodit, znovu vstali. A slíbili sami sobě, že až budou ležet či sedět na té konečné, nepohodlné posteli, neřeknou jako jejich předchůdci:
„Nejvíc lituji toho, že jsem se tenkrát vzdal. Bál se žít svůj sen a tak mi zbylo žít život jiných.“
A jako tisíce nevěřících přede mnou jsem i já sbalila do pevné krabice své strachy, limity, pochyby, praskla bublinu komfortní zóny, ve které jsem si, proč si to nepřiznat, vlastně masochisticky libovala a následovala jsem s důvěrou své učitele.
Mými učiteli jsou a byli (ne)obyčejní lidé. Dej a bude ti dáno, přej a bude ti přáno. Abych vás ale neuvedla v omyl. Stejně jako Tomáš Garrigue Masaryk ani já jsem si neošoupala kolena od klečení v kostele. Avšak podobně jako on jsem vždy věřila v lidskost, ruku ponořenou do díla a vzájemnou pomoc. A to je největší zázrak a rada mého života.
Lidé, kteří se shlukují u knihy Zachumlej se, pohádka začíná, jsou naprosto úžasní. Pomáhají dětskému světu, léčí ho a mazlí skrze své aktivity a projekty, volají mi a říkají: „Oli, je to nádhera, tak neměj strach.“ A když ho přece jenom někdy mám, připomínám si slova mé dcery: „Mami, já věřím, že to dokážeš, jenom začni. Děláš lidi šťastnějšími, mají tě rádi, tak čeho se bojíš?“
Věřte, že mám pochopení pro větu: „Ne, pro mě plnění snů není, to nikdy nedokážu.“ Pokud se mě ale zeptáte „JAK teda, Oli?“, vezmu jako předlohu svůj sen a životy jiných, kteří otevírají oči mně a vyprávím:
A hlavně, milí přátelé, hlavně jsem ZAČALA. Až pak přišla věta…zazvonil zvonec a pohádky je začátek…
Jsem velká obdivovatelka lidskosti, psaní, meditací, dětského světa a humoru. Moc ráda se směju a moc ráda tvořím. Když plním tím hezkým lidi kolem sebe, cítím se o kousek šťastnější i já. Mám slabost pro knihy, osobní růst, vědomé dýchání a svou rodinu. A opravdu věřím, že sny se plní.
Napsala jsem pohádkovou knihu pro děti Zachumlej se, pohádka začíná.
Více o mně naleznete zde: O lince