Stres sám o sobě není špatný – v menší míře nám může dokonce pomoci k lepším výkonům. Problém nastává, když se z krátkodobého stresu stane chronická záležitost. S dlouhodobým vysokým tlakem se o slovo začíná hlásit řada fyzických i psychických obtíží.
Tělo v reakci na stres vylučuje více adrenalinu a kortizolu do krve. To způsobuje zvýšenou a trvalou unavenost, pocit vyčerpanosti, úzkosti a deprese.
Pokud se stresujeme delší dobu bez vidiny, že se situace brzy zlepší, tělo může reagovat neustálým napětím, jelikož je připraveno reagovat na další ohrožení.
Stres ale neovlivňuje pouze náš vnitřní stav a prožívání. Pojí se s ním řada fyzických symptomů (např. poruchy trávení, spánku, tlaku, srdeční činnosti, oslabení imunity a infekční nemoci, bolesti hlavy, žaludku, zad apod.) a má vliv i na naše chování a reakce. Často se objevuje pesimismus, neschopnost koncentrace, negativismus, podezíravost, podrážděnost, nestálost, pocit nudy, strachu, snížení motivace.
V zaměstnání se stres projevuje tím, že výkony neodpovídají požadavkům. Mizí energie, nadhled, flexibilita, ale i kreativita. Kvalita práce už není jako dříve. Roste chybovost i neschopnost dodržet dané termíny. Zvyšuje se nemocnost, počet úrazů a různých konfliktů na pracovišti.
Řešením může být: vyjednávání, konfrontace, vyhnutí se konfliktu. Vyjednáváním lze dojít ke kompromisu a uspokojení alespoň části požadavků obou stran. Konfrontace umožňuje prosazení názoru, rychlé řešení, pročištění klima. Rizikem je ale poškození vztahů, napjaté a negativní emoce. Vyhnutím konfliktu lze získat čas, konflikty se pak ale mohou zbytečně kumulovat.
Připojte se k online programu Emoční detox a udělejte ze svých emocí mocného spojence.
S kódem DETOX získáte do konce března 30% slevu.
Vše v našich životech je vzájemně propojené. Když odcházíme z práce domů, většinou čas tam strávený neházíme kompletně za hlavu. Stres v zaměstnání má tedy velký vliv i na náš osobní život. Platí to i naopak. Náročné chvíle doma (úmrtí v rodině, péče o nemocného člena rodiny, apod.) přímo ovlivňují náš pracovní výkon.
Po nabitém dni v práci pospícháme domů, kde nás čekají další úkoly a povinnosti. Svůj volný čas často až přehnaně plánujeme, aniž bychom mysleli na sebe a své skutečné potřeby. Doma jsme nervózní, padá na nás únava a přenášíme to na ostatní členy rodiny. I o víkendu, který bývá vyhrazen právě pro aktivní i pasivní odpočinek a relaxaci, často doháníme povinnosti, jež nestíháme v pracovním týdnu.
Místo toho, abychom si užili volno, si vlastně způsobujeme další stres.
Se stresem se kolikrát dostavuje frustrace. Ta vzniká na základě nějaké překážky, která nám brání v uspokojování našich potřeb. Překážka může být vnější (např. ekonomické či sociální znevýhodnění, neshody, apod.), nebo vnitřní (např. negativně laděný vztah, zdravotní znevýhodnění, vnitřní rozpory, aj.).
Každý z nás má jinou odolnost na frustraci a jinak na ní reaguje. Záleží vždy na zkušenosti, osobnostních rysech, aktuálních podmínkách a sociálních kontaktech. Frustrace může vést až k deprivaci – dlouhodobému neuspokojení fyzických nebo psychických potřeb. Deprivace může být citová, sociální, psychická, biologická, senzorická, motorická.
Stres je startovacím můstkem k daleko závažnějším problémům. Není třeba v této situaci zůstávat. Máte možnost to začít dělat jinak. Teď je ten pravý čas to změnit.
Tématem stresu se zabývám již mnoho let. V době studia na vysoké škole jsem psala diplomovou práci na téma Stres, deprese a syndrom vyhoření. Studovala jsem na základě mnoha písemných pramenů vydávaných odborníky a absolvovala mnoho kurzů a seminářů (např. dvouletý kurz pod katedrou psychologie ‚Stres a možnosti jeho zvládání‘)
V mé poradně se často setkávám s klienty, kteří řeší podobný problém. Příliš práce, málo volného času, vyčerpání, ztráta kontaktu se známými i s rodinou. Mnohdy se v tom cítí být sami. Neví, jak z toho ven. Právě jste na rozcestí a můžete se rozhlédnout, jaké máte možnosti. Chcete pokračovat v tzv. „smrádku, ale teplíčku“, který vás sice unavuje, drtí a ničí, ale znáte to tam moc dobře? Nebo vykročíte na cestu k většímu klidu a harmonii.
Pokud si se stresem nevíte rady, zkuste uvolňující techniky jako je např. meditace. Jestli cítíte, že jdou vaše problémy do hloubky, doporučuji léčení pomocí Theta Healing. Také si můžete ZDARMA stáhnout můj e-book Jak zatočit se stresem.
Mojí vizí a cílem je pomáhat lidem růst a posouvat se.
Jsem speciální pedagog, lektorka ženských kruhů, transformačního výcviku a meditací, ředitelka Nadačního fondu Propolis33, průvodkyně osobním rozvojem, terapiemi (Bachovy esence), rituály. Provázím i po energetických místech.
Mým posláním je pomáhat lidem v náročných životních situacích. Učím lidi, jak získat sílu a motivaci řešit své problémy. Baví mě stále hledat a vytvářet nové možnosti, jak úspěšně najít správnou cestu na životním rozcestí. Jsem ta, co věří, že to zvládnete.
Více o mně najdete na webu: http://vokounova-krepcikova.cz