My ženy v sobě máme obrovskou sílu

4.4. 2022577x0 Komentářů

Hormonální nerovnováhou trpí podle Anety Benediktové snad každý. Kromě stresu a chemie ji v případě žen způsobuje nejen nezdravý tlak na výkon, ale v poslední době naopak i extrémní orientace na ženství. Bývalá zdravotní sestra, nyní majitelka bylinkářství Serafin, se s námi podělila o své mnohaleté zkušenosti v této oblasti.

Podívat se na celek

„Pokud žena řeší cokoli, co se týká ženských hormonů, tak je potřeba, aby se na sebe podívala v globálu, tedy jak funguje celý její hormonální systém. Všechny žlázy s vnitřní sekrecí v našem těle, které právě hormony vylučují, ať už je to štítná žláza, nadledvinky či vaječníky jsou totiž vzájemně propojené,“ zdůrazňuje Aneta, se kterou jsme strávily povídáním příjemnou hodinku online.

„Když to řeknu absolutně zjednodušeně, všechny procesy v našem těle včetně vylučování hormonů řídí hypofýza s hypotalamem v mozku.

zdraví z přírody

Když tyto dva orgány správně nefungují, nastávají potíže. Pokud tedy chci v těle cokoli ovlivňovat, tak v první řadě musím hýčkat právě tuto centrální jednotku.

Zároveň nesmíme zapomínat ani na játra, protože v nich se tvoří látky, které hormonální činnost v našem těle aktivují.“

Hormonální nerovnováha u žen

Co je podle vás nejčastější příčinou hormonální nerovnováhy u žen?

Hlavně dlouhodobý chronický stres a toxické látky ve stravě, v kosmetice i ve vodě. Dále potom hormonální léky. Třeba u hormonální antikoncepce je jasné, že narušuje přirozenou funkci žláz s vnitřní sekrecí. Bavíme se ale i o dalších medikamentech, jako jsou léky na alergie. To všechno má na náš hormonální systém vliv.

Příkladem je žena, která za mnou přijde s tím, že má problémy otěhotnět. A když jdeme anamnézou zpátky, zjistíme, že měla v pubertě silné akné, načež jí lékařka naordinovala antikoncepci. Kvůli tomu jí tedy nebyl umožněn normální hormonální vývoj. Pak, třeba ve dvaceti letech, se možná rozhodla antikoncepci vysadit. Než jí menstruace normálně zase naběhla, pravděpodobně ještě mezi tím byla na několika „vyvolávačkách“, což jsou hormonální injekce, kde se opět narušuje přirozená produkce hormonů.

K tomu se přidávají i hormonální kortikoidové spreje do nosu, léky na alergie, ale i proti bolesti, jako například ibalgin.

K takové ženě je pak třeba přistupovat celostně – musíme řešit chemikálie, co jí jdou do těla, pohyb, psychické nastavení a potom také byliny a stravu.

Najít svůj střed

Kromě stresu. Jakou roli podle vás při hormonální nerovnováze hraje fakt, že my ženy jsme stále tlačeny do lineárních výkonů, přestože jsme ve své podstatě cyklické?

Určitě velkou. A ne vždy tomu tak bylo. Dříve byly ženy matkami rodu, určovaly, kdy se zaseje a kdy se sklidí, byly spojeny s přírodou a komunita věděla, že se na jejich intuici může spolehnout. Ale za posledních sto let tu byly dvě světové války, začala normalizace.

ženské zdraví

Během válek zůstaly ženy samy doma, musely tedy zastat i mužské práce, do toho přišly v padesátých letech dělnice. Tehdy se děti dávaly do jeslí i ve třech měsících. Další zlom nastal po revoluci, kdy každá chtěla dělat kariéru. A tehdy jsme se jako ženy dostaly do patové situace.

Teď ke mně chodí klientky, které vůbec nechápou, že se během cyklu mění, chtějí se raději menstruace vzdát, tím se ale zároveň vzdávají i svého ženství.

Posledních pět šest let také pozoruji rozvoj fenoménu ženských kruhů. Na jednu stranu jsem za tato ženská setkání ráda, protože díky nim si ženy začínají uvědomovat, že opravdu víc potřebují své tělo a pocity vnímat. Nicméně někdy už tu bohužel pozoruji druhý extrém. Některé ženy se totiž potom do svého těla začnou pokládat až příliš. Extrémně se pozorují a potom řeší, že jim někdo na ženském kruhu řekl, že tehdy a tehdy by něco měly cítit a ony to necítí. I to je nezdravý vztah k sobě, který nás jen stresuje. Každá máme přece jiné tělo a je třeba to brát v potaz.

Jak tedy najít ten zlatý střed?

Já vždycky klientkám, které za mnou chodí z korporátů s tím, že nemohou otěhotnět, trochu s nadsázkou říkám: „Pustíte si film Pravá blondýna a začnete se takhle chovat.“ Ty dámy zkrátka potřebují v sobě upevnit vědomí toho, že jsou ženami. Třeba tím, že budou víc chodit v šatech nebo v sukni a na podpatkách, nebo tak, že si dovolí být jemnější a zároveň víc své, nebudou „myškami“, které mužům všechno splní. Je potřeba vždy najít určitou rovnováhu, která nám bude vyhovovat, s grácií.

Strava, byliny a napářka

Jaká doporučení ohledně stravy a bylin ženám s hormonální nerovnováhou dáváte?

Vždycky udávám několik složek, které by žena neměla, alespoň v čase, kdy je na léčbě, konzumovat. Tou první je alkohol, včetně vína i piva. Druhá složka je kravské mléko, nedoporučuji ani jogurty z něj vyrobené. Když už, tak raději z ovčího nebo kozího mléka. Dále nejsou vhodné výrobky ze sóji, protože u nás není zákon proti dovozu geneticky modifikované sóji, také nejsou dobrá kuřata z velkochovů kvůli hormonům.

Poslední složka, kterou doporučuji vynechat, je cukr. Když se bavíme o hormonálním systému, problém je v tom, že hodně zatěžuje játra. A jak už jsem na začátku říkala, játra s hormonálním systémem velmi souvisí.

Poté jsou byliny. Při bylinné léčbě vždy kombinuji ženské čaje právě s čajem na játra, které ženy střídají po dni. Ženských čajů je na trhu mnoho, ale určitě je fajn, aby takový čaj obsahoval kontryhel, řebříček a měsíček. Když chybí menstruace, je dobrý červený jetel, jitrocel zase pomáhá při zánětech.

bylinky

Dále pak i hluchavka, to je také úžasná gynekologická bylina. Jestliže chce žena otěhotnět, doporučuji i macu, protože ta zlepšuje dozrávání pohlavních buněk, stejně jako drmek.

Ještě bych ráda zmínila, že teď se rozšířil takový mýtus, že na ženskou hormonální dysbalanci je vhodný kotvičník. To ale není pravda. Kotvičník je energeticky mužská bylina, takže pokud chci otěhotnět, tak se hodí nikoli pro mě, ale jen pro mého partnera.

Teď se hodně doporučují bylinné vaginální napářky. Jaký na ně máte názor?

Abych řekla pravdu, nepoužívám je. S ohledem na to, co všechno jsme říkaly, že ovlivňuje hormonální soustavu, nevěřím, že by mohly ženě, která trpí například vynecháváním menstruace, nějak výrazně pomoci. Jako doplněk ale fungovat může, třeba ulevit sliznici v oblasti pohlavních orgánů při různých alergických reakcích. Ty bývají mimochodem často způsobené dlouhodobým užíváním globulí na vaginální výtoky, ale třeba i hormonální antikoncepcí. Tam si dovedu představit, že napářka může pomoci.

Bylinná vs. klasická léčba

V jednom rozhovoru jste říkala, že je náročné kombinovat bylinnou léčbu s tou klasickou. Platí to i v případě hormonální nerovnováhy?

Ano, umělé hormony, které se dávají v těchto případech do těla, jsou hrozně silné, tam by bylinná léčba neměla smysl. Ženám, které se takto léčí, mohu maximálně doporučit něco na podporu očisty, na posílení jater.

Jinak v téhle souvislosti bych chtěla na ženy
apelovat, pokud se snaží třeba půl roku otěhotnět
a nejde jim to, aby primárně zkusily bylinnou léčbu
a až potom šly do reprodukčního centra.

Protože nejhorší je, když za mnou přijde žena, která už má za sebou čtyři IVF, je jí čtyřicet let a chce, abych jí pomohla otěhotnět bylinami. To je úplně převrácený postup. Lepší je první zkusit bylinnou terapii a až potom, když se třeba po půl roce nezadaří, vyzkoušet IVF.

Když za vámi přijde žena s cystou či myomem, že chce otěhotnět, jak postupujete?

Tyto ženy to mají často nastavené tak, že chtějí otěhotnět okamžitě.

síla ženy

To je potřeba přehodnotit. Vždycky jim říkám, že určitě nechtějí, aby se jejich dítě vyvíjelo v rozbořeném domečku, že pro něj přece chtějí přichystat hezké prostředí.

Léčbu tedy dělím na dvě části. Nejdříve odstraňujeme cysty a myomy a poté, třeba po půl roce, zkusíme podpořit početí.

S cystami opravdu dost dobře otěhotnět nejde. Navíc na cysty se používají i byliny, které likvidují v těle novotvary. Na to je ideální vilcacora, také medicinální houby čaga…Pro tělo je pochopitelně „novotvarem“ i nově se vyvíjející plod, takže během procesu čištění by mohlo dojít k potratu či blokaci toho nově se vyvíjejícího těhotenství. V takových případech je tedy třeba léčbu rozdělit na tyto dvě části.

Síla v nás

Jaké máte dosud zkušenosti s přírodní léčbou hormonální nerovnováhy u žen?

Každá má obrovskou šanci se vyléčit. My ženy totiž v sobě máme obrovskou sílu, která v nás byla mnoho století ubíjena. Zaplať pánbůh za to, že dnes už se o tom mluví a že ženy už si to začínají uvědomovat. Moc bych všem přála, aby v sobě tuto sílu hledaly a nacházely, aby tu malou holčičku uvnitř sebe, která byla neustále okřikována a bála se, že ji okolí nebude mít rádo, vymazlily a udělaly z ní velkou silnou ženu, která dokáže rod vést a která se nenechá zviklat nějakými mužskými bláboly. Protože já vím, že mohu čerpat sílu z měsíce a z přírody a také že mohu poslouchat svou intuici, protože je neskutečně silná.

Aneta Benediktová

Holistická terapeutka a bylinářka. Absolvovala střední zdravotnické vzdělání, dále řadu kurzů a škol včetně masérského kurzu, školy akupunkturních masáží, všechny úrovně školy reflexní terapie, kurz tradiční čínské medicíny u MUDr. R. Růžičky, školu fytoterapie, kurz poradce v oblasti zdravé výživy.

Na základě svého dlouholetého studia a praxe vytvořila vlastní koncept léčby. Nasazuje bylinnou přírodní léčbu, pracuje s jídelníčkem i meditačními technikami. Ke stanovení diagnózy používá takzvanou irisdiagnostiku, což je diagnostika z oční duhovky.

Bylinkářství Serafin

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů