Ostara – jarní rovnodennost 

5.4. 2022683x0 Komentářů

Jarní rovnodennost, prastarý pohanský svátek Ostara, se slaví kolem 21. března. Je to bod, kdy světlo, oheň a slunce začínají převládat nad tmou. Většina dnešních velikonočních zvyků vychází ze starých pohanských obřadů kolem tohoto svátku.

Svátky jara

Např. jedním z důležitých symbolů Ostary jsou vejce, která symbolizují nový život a potenciál. Symbolické zvíře bohyně Arthy, patronky svátku Ostara, je kuře.

vejce

V knize Pramatka Času se píše, že vejce se na rovnodennost malovala červenou barvou (barvou života) a posvátnými symboly.

Tato tradice přežívá dodnes, kdy se po celém světě na Velikonoce krásně zdobí vejce.

Další zvyk kolem Ostary souvisí se semeny – dalším symbolem nového života. Ženy zasévaly první semena, aby zajistily plodnost během roku. Oslavovala se také ženská plodnost, což dnes v Čechách přežívá jako zvyk mrskat ženy pomlázkou, aby zůstaly krásné, plodné a mladé. Není divu, že velikonoční vejce přináší zajíc, další symbolické zvíře bohyně Arthy, protože zrovna zajíci prý přinášeli ranní světlo zpátky na oblohu.

Nové začátky

Během jarní rovnodennosti oslavujeme tedy vše kolem nového života, nových začátků, nových projektů. Je to období, kdy oheň, odvaha a vášeň začínají znovu převládat po dlouhém zimním spánku. K oslavě Ostary tedy zapalujeme ohně, tančíme a zpíváme v kruhu, oblékáme se do červených a zelených šatů a malujeme vejce jako symbol nových začátků.

Je to čas na hlučné, veselé oslavy s přáteli, na víno (červené – jako symbol krve a života) a čerstvý chleba, a na oslavu všeho, co pro nás představuje naplněný a radostný život.

Bohyně Artha – náš vnitřní oheň

Bohyně jarní rovnodennosti je Artha, také známá jako Eostre, bohyně, po níž jsme pojmenovali Velikonoce (anglicky Easter). Slova jako oestrus nebo oestrogen (česky estrogen) jsou také odvozená od této jarní bohyně.

oheň jara

Artha je především bohyně Ohně. Symbolizuje Oheň (Slunce), který v době rovnodennosti začíná znovu převládat na obloze.

S tímto svátkem souvisí i další ohnivé bohyně, zejména Ostara (norská bohyně plodnosti), Starte (starořecká bohyně), Sunna, staroizraelská Aštoret, Demeter, egyptská Hathor, asyrská Ištar a další. Tradičně se umisťuje na východ jako bohyně ohně.

Je to Panna jara a Matka Ohně. Je oheň ve hvězdách a oheň v nitru Země.

Bohyně Artha je tak prastará, že na ní již zbývají jen matné vzpomínky. Objevuje se ve jménech starého kmene ParARTHalon a ve jméně legendárního krále Artuše (anglicky Arthur) nebo Arth Vawr, jménu nebeského medvěda. Můžeme ji zahlédnout na nočním nebi jako souhvězdí Ursa Major (Velká medvědice). Ona je vášeň, vztek, odvaha a kreativní energie. Prosíme ji o sílu, ochranu a energii.

Artha vtančí do našich životů na jaře, kdy panuje všeobecná pohoda a dny se prodlužují. Květiny a stromy propukají v bujný život.

nový život

Ohně stvoření jsou všude, manifestují se skrze vykvétající květiny. Jsme naplnění jejich vůněmi a překrásnými barvami.

Kolem jejích nohou se pohybuje jedna z jejích koček, lehká a radostná, nezkrocená, ale přátelská. Milovnice slunce, která se jako první vykoupe v jeho teplých jarních paprscích.

Když se pozorně podíváte, můžete ve stromech zahlédnout skřivánky. Na zemi najdete její šílené březnové zajíce, kteří svými pohyby zdůrazňují všudypřítomnou radost nad probuzením přírody.
Arthina zvířata jsou medvědice, kočka, zajíc, rudá slepice a skřivánek. Její strom je líska a jejím symbolem je hůl a hůlka. Jejími barvami jsou zelená a zlatá.

Bohyně Vesna

Vesna je krásná bohyně mládí, života, mladé nespoutané lásky a jara. Zahání zimu a přináší teplo. Je ohněm života, který na jaře probouzí vše živé, proudí v míze stromů a v těle lidí i zvířat. Přilétá na křídlech jarních ptáků a přináší první jarní déšť. Její strom je bříza, která na jaře raší jako první. Její zvířata jsou zajíc, slepice, skřivan a kukačka.

Vesna je spojována také s první jarní bouřkou a s bohem Perunem.

První jarní bouřka a jaro začínají, když se bůh Perun zadívá do Vesniných krásných očí, obejme ji a vypadne mu z ruky jeho kopí.

To je první jarní blesk. Končí tím období zimy, kdy po světě chodila Morana. Vesna a první jarní bouřka se pojí se svátky jara – Velikonocemi. Velikonoční pomlázka je pak připomínkou blesku a práskání napodobuje hřmění.

Na jaře a později i v létě se Vesna objevuje také u studánek jako bílá paní zvaná „Velkonočka“. Takovéto studánky mají vodu, která vrací mládí a krásu a podporuje plodnost. Symbolem jara a Velikonoc jsou vejce – představují nový život, potenciál a plodnost po celý rok.

jaro

V tuto dobu se zapalují ohně, tančí se kolem nich, nosí se zelené nebo nové šaty. Vynáší se Morana. Hází se do vody její slaměná loutka, aby se Morana vrátila skrze řeky zpátky do své podsvětní říše.

Jarní rituály:
–  koupání v potocích, v živé vodě, omývání rosou
–  velikonoční ohně: popel a uhlíky z nich měly magickou moc – ochraňovaly dům před požárem, pole před kroupami, povodněmi a dalšími pohromami
–  pomlázka: magická moc mladých větviček plných jarní
–  kraslice – červeně obarvená vejce: obnova životní síly; barvila se plná vejce, jinak ztrácela svůj význam a magickou moc

Další svátky kola roku najdete zde:  Beltane, LithaLammas, Mabon, Samhain, YuleImbolc

Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů