Imbolc – archetyp dívky

5.4. 2022623x0 Komentářů

Imbolc je svátek, který se slaví 1 února. Je zasvěcen mladé Bohyni-Dívce, bohyni Brigit. Je to oslava naděje – příslibu, že život bude pokračovat. Kdysi dávno záviselo přežití zemědělských společenství v tomto drsném zimním období pouze na mléku krav, které o Imbolcu začínaly rodit telata. Teplé bílé mléko je tedy symbolem Brigit a zároveň symbolem naděje.

Očista a světlo

O Imbolcu se tradičně vykonávají rituály očisty, například koupání v ledové vodě. Můžeme však použít i méně drsné způsoby, třeba teplou bylinkovou koupel. Dobré je očistit dům – udělat důkladný úklid, probrat staré věci a vyhodit (nebo věnovat) to, co už nepoužíváme.

Otevřít na chvilku všechna okna a dveře, aby vše staré mohlo „odletět“ pryč.

Cílem je očistit prostor a vpustit do něj esenci mladé, energické, krásné bohyně Brigit, která probouzí zemi z dlouhého zimního spánku.

bílá svíčka

V noci z 31. ledna na 1. února tradičně zapalujeme bílé svíčky a chodíme s nimi po domě a s modlitbou „vnášíme světlo“ (fyzicky i metaforicky) do každého pokoje.

Bohyně Brigit – inspirace a léčení

Brigit je nejmladší ze všech bohyní novodobého keltského Kola roku. Je to takzvaná Triple Goddess – bohyně, která má tři podoby. Je patronkou léčitelství, kovářství a umění. O Imbolcu je tedy vhodné provozovat jakékoliv rituály spojené s léčbou a léčitelstvím. Můžeme požádat Brigit o pomoc a požehnání, aby nás provedla po cestě k uzdravení. Rovněž můžeme malovat, tancovat, zpívat a psát básně, abychom oslavily tuto bohyni inspirace.

Bohyně Brigit je oslavována především v severozápadní části Británie. Brighid, Bridget, Bride, Bridie a Brighde jsou různá jména této prastaré, původně irské bohyně.

archetyp dívky

Je jí vzdáván hold během Hodovních dní (které jsou dodnes dodržovány Brigadinskými jeptiškami, které opatrují její oheň v Kildare), kdy je zobrazována ve svém aspektu Panny.

Je to bohyně Ohně a náleží jí oheň inspirace.

Vychází z ohně se svojí bílou holí, s níž bije do tvrdé země, aby v ní probudila první zárodky úrody.

Kolem její hole se svíjí posvátný had, který se během noci Imbolc probouzí ze zimního spánku. Tento had je starý symbol regenerace a léčení (viz symbol mnoha zdravotních organizací – had svinutý okolo hole, meče nebo kříže).)

Brighid k nám připlouvá na své labuti po svém posvátném prameni. Má na sobě překrásnou bílou róbu. Jejími zvířaty jsou labutě, hadi, krávy a vlci. Jejím stromem je vrba a symbolem vřeteno a kolovrat. Její barva je tradičně bílá.

Bohyně Zora

Zora je slovanská bohyně úsvitu, nových začátků, krásy, „Nebeská nevěsta“, jasná panna. V širším významu také jitřní a večerní hvězda, která se ráno zjevuje jako Jitřenka a večer jako Večernice. V ruské tradici má trojí podobu: Ranní, Večerní a Půlnoční hvězda a zobrazuje tak trojjedinou bohyni.

jitřenka

Podle mýtů Jitřenka ráno otevírá bránu, aby mohl bůh slunce vyjet na oblohu a Večernice ji večer zavírá.

Ve Slovanském kole roku se pojí se svátkem Hromnic/Imbolcu a nového světla. Zobrazuje archetyp bohyně dívky, mladé, zářící, plné optimismu a radosti. Můžeme se s ní propojit při oslavě svátku Imbolc, nebo kdykoli jindy, když potřebujeme v sobě probudit novou naději, podpořit začátek nějakého projektu, propojit se s vlastní radostí a životním optimismem.

Další svátky kola roku najdete zde:

Ostara, Beltane, LithaLammasMabonSamhainYule

Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů